Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 11533096



*

nr 1153 3096


Ljusstakar

ett par, silver, Norge, 1800-tal, höjd: 11 cm


Utrop:

1.200 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 december 2017
kl 18:50:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/12 23:35:45 1      300 kr
17/12 20:37:20 2      400 kr
17/12 21:18:14 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk ljusstakar ljusstake norden nordeuropa norge norsk silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:18
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:57
  • 7061 Ljusstakar
    2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:50
  • 7127 Ljusstakar
    Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:25




Ladda ner broschyr