Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kopp 7908111



*

nr 790 8111


Kopp

Silver, Borgila, 1992, höjd: 9 ca 250 gr


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 november 2012
kl 17:56:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/11 10:57:56 1      1.100 kr
12/11 15:13:02 2      1.100 kr
12/11 15:30:43 3      1.300 kr
12/11 17:43:47 4      1.300 kr
12/11 17:44:27 4      1.400 kr
12/11 17:46:47 5      Vinnande bud
12/11 17:51:19 3      1.700 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Atelier Borgila AB
Verkstad för silver- och guldsmide i Stockholm, grundad 1920 av de unga friherrarna Erik och Claes Fleming, Stockholm.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borgila kopp silver ädelmetall
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:40
  • 6558 Form
    med handtag, 1800-tal, koppar, 54x34
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:18
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:40
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr