Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥lfat 11301013



*

nr 1130 1013


Skålfat

+ bordslampfot, Tilgman Keramik, 35x26 + , höjd: 26 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2017
kl 18:22:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/9 14:19:13 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 18 sep

Keramik - Lisa Larson & Co

På vårt keramiktema har vi samlat fat, figuriner, skålar, skulpturer, väggplattor och vaser av konstnärer och designers som som Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Hans Hedberg, Margareta Hennix, Wilhelm ...



Läs mer om Keramik - Lisa Larson & Co
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot keramik skålfat tilgman keramik tilgmans keramik
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr