GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 10827775

nr 1082 7775

Fat

fajans, Holland, 1700-tal, diameter: 30 cm

Kondition: nagg, slitage, skador

måndag 9 januari 2017
kl 19:26:54

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.