SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Luktdosa 15882011
nr 1588 2011
Luktdosa
silver, 1700-tal, troligen Danmark. Höjd: 7,5 cm. Vikt: 25 g
Utrop:
700 kr
Såld:
800 kr
måndag 18 december 2023
kl 19:08:45
700 kr
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
700 kr
700 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver