GLASS & CERAMICS / Ceramics / Wall relief sculpture 9546210
*
nr 954 6210
WALL RELIEF SCULPTURE
ceramics, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27,
keramik, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday April 13 2015
at 19:48:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/4 09:01:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
*
WALL RELIEF SCULPTURE
nr 954 6210
WALL RELIEF SCULPTURE
ceramics, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27,
keramik, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday April 13 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/4 09:01:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.



