Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Wall bracket 10177569



*

nr 1017 7569


WALL BRACKET

Maiolica, Rörstrand, Sweden, length: 30 cm, width: 17 cm, height: 17 cm, nagg.


Majolika, Rörstrand, längd: 30 cm, djup: 17 cm, höjd: 17 cm


Condition: nagg

Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday February 8 2016
at 20:03:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/2 15:46:49 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige väggkonsol
  • 8243 Ask
    with lid, Sèvres. Length: 13 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:13
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:07
  • 8246 BOWL
    på fot + dish, Porsöin, 19th century. Length: 26 c..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:58
  • 8001 BOWL
    Rörstrand, Sweden, Gunnar Nylund (1904-1997), Swed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:09




Ladda ner broschyr