Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 17355258



*

nr 1735 5258


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Assietter, 10 st Arthur Percy (1886-1976), Sverige, Gefle, flintgods. Diameter: 18 c cm


Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 oktober 2025
kl 19:23:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/10 17:48:43 1      Vinnande bud
24/10 20:32:06 2      350 kr
24/10 20:32:06 1      400 kr (Budbetjänt)
24/10 22:56:59 2      450 kr
24/10 22:56:59 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy assiett assietter desserttallrik flintgods gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tallrikar
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr