GLASS & CERAMICS / Ceramics / Crèmekoppar 11154400
*
nr 1115 4400
Crèmekoppar
3 pcs, olika, minor cracks.
3 st, olika
Condition: nagg
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday June 19 2017
at 18:13:28
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/6 09:45:13
1
Vinnande bud
17/6 07:54:23
2
150 kr
17/6 07:54:23
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: crèmekoppar keramik olika
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
*
Crèmekoppar
Condition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1115 4400
Crèmekoppar
3 pcs, olika, minor cracks.
3 st, olika
Condition: nagg
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday June 19 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/6 09:45:13 | 1 | Vinnande bud |
| 17/6 07:54:23 | 2 | 150 kr |
| 17/6 07:54:23 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: crèmekoppar keramik olika
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45



