GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Crèmekoppar 11154400
*
nr 1115 4400
Crèmekoppar
3 st, olika
Kondition: nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2017
kl 18:13:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/6 09:45:13
1
Vinnande bud
17/6 07:54:23
2
150 kr
17/6 07:54:23
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: crèmekoppar keramik olika
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13
-
6384 Skål
Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:36
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:45
*
Crèmekoppar
Kondition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1115 4400
Crèmekoppar
3 st, olika
Kondition: nagg
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/6 09:45:13 | 1 | Vinnande bud |
| 17/6 07:54:23 | 2 | 150 kr |
| 17/6 07:54:23 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: crèmekoppar keramik olika
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13 -
6384 Skål
Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:36 -
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:45



