GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 9816505
*
nr 981 6505
VASE
Safari, Gefle, 1950s, height: 19, 5,
Safari, Gefle, 50-tal, höjd: 19, 5
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday September 21 2015
at 18:02:51
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/9 09:51:53
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik safari svensk keramik svenska keramiker vas
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
*
VASE
nr 981 6505
VASE
Safari, Gefle, 1950s, height: 19, 5,
Safari, Gefle, 50-tal, höjd: 19, 5
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday September 21 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 20/9 09:51:53 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik safari svensk keramik svenska keramiker vas
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09



