Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 11299430



*

nr 1129 9430


RING

gold, ca 10 gr, (ej stämplad),


Guld, ca 10 gr, (ej stämplad)


Estimate:

2000

Sold:

SEK 1600

Auction date:

Monday September 18 2017
at 20:06:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/9 22:40:02 1      1.500 kr
16/9 23:57:23 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplad guld ring smycken vintage ädelmetall
  • 7134 ARMCHAIR
    Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:37
  • 6342 PORCELAINE PIC..
    Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:51
  • 7163 RING
    18k guld, 1943, with engraving. Weight: 2, 8g ca, ..//
    Present: SEK 2200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:33
  • 6502 RING
    18k guld, with a stone. Weight: 3, 2g ca brutto, R..//
    Present: SEK 2200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:15
  • 7111 RING
    18k guld. With pearl, gross weight: 3 g. Ringmått:..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:38
  • 7112 RING
    18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:29




Ladda ner broschyr