GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 5064028

nr 506 4028

Anders Bruno Liljefors

(1923-1970), Sverige

Lenght: ()

VASE (F), Anders Bruno Liljefors (1923-1970) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, brun och gul glasyr, höjd 10, 5 cm, signerad ”ABL Gustavsberg”

Anders Bruno Liljefors, Swedish ceramist, sculptor and painter born 1923 in Auburn, New York, USA, dead 1970 in Siklos, Ungern.

Yes

300

SEK 300

Monday January 28 2008
at 16:42:00

15/1 16:02:52 1      Vinnande bud
16/1 16:12:28 1      justering av budtak

  • Jan 28

TEMA H55 och 50-tal

På H55, Helsingborgsutställnin

Read more about TEMA H55 och 50-tal

  • Artist/Designer

Anders Bruno Liljefors

Read more about Anders Bruno Liljefors