KONST / Oljemålningar
Aktuella artister: Marianne Ågren • Ingegerd Alberts • Gustav Arne • Ulla Arwinge • Aristodemo Baigler • Ivan Bergdahl • Hugo Carlberg • Siri Derkert • Joy Egnel • My Ekman • Chenia Ekström • Maija Eliase • Johan Ericson • Elisabeth Frieberg • Vera Frisén • Janusz Rafal Glowacki • Lars Greger • Katarina Grette • Mona Gullstrand • Holger Hagström • Saara Harju • Karin Heggestad • Gunnel Heineman • Emil Hellbom • Fredrik Henkelmann • Else Hermansson • Sven-Arne Höken Hökenström • Lolo Holmqvist • Agda Holst • Ragnar Johansson • Ingrid Jövinger • Elmar Karimov • Wiktor Korecki • Tom Krestesen • Zoia Krukowskaja • Evy Låås • Nathalie Levi • Birgitta Liljebladh • Bror Ljunggren • Dagmar Lodén • Monica Lorentzon • Kerstin Lundberg-Stenman • Fritz Massaquoi • Astrid Munthe de Wolfe • Elsa Nordenfelt • Ulla Nordenfelt • Astrid Nordenstam • Calle Nyland • Lennart Olausson • Hans Osswald • May Östberg • Ada Otema • Maija Ponsi-Pettinen • Michael Qvarsebo • Ralph Rilton • Lotten Rönquist • Lenke Rothman • Christina Rundqvist • Oliver Sjövall • Tor Svae • Hedvig Tegnér • Pelle Thommessen • Henny Thomse • Hildegard Thorell • Lilli Tirén • Nils Tydén • Nora von Samson-Himmelstierna • Astrid Wahlstedt • Harry Waldow • Teresa Wennberg • Karin Wigle-Carleson • Kerstin Wilhelmson
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
3002 Oljemålning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad -82, kvinna i fåtölj. Olja på duk oramad, yttermått inklusive ram: 150x130 cm
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 10.500 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 20:05
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:43 -
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:31
-
2034 Oljemålning
Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Interiö..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11 -
2085 Oljemålning
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad. Ol..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:13 -
2002 Oljemålning
Astrid Wahlstedt (1877-1946), Sverige. Landskap me..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:34
-
2112 Oljemålning
Bali Fristedt, blommande träd. Signerad. Olja på d..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:02 -
2082 Oljemålning
Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Blomsterst..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:21 -
2038 Oljemålning
Birgitta Sabelsköld, "Mozart". Signerad, daterad 1..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:28
-
3156 Oljemålning
Janusz Rafal Glowacki (f. 1959). Signerad, daterad 88. Olja på duk, 126x195 cm, yttermått inklusive ram: 131x201 cm
Utrop: 15.000 kr
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 20:36
-
2052 Oljemålning
Birgitta Sabelsköld, "Violonister, Prag". Signerad..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:01 -
2091 Oljemålning
Bodil Halvarson. Komposition. Signerad, daterad 20..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:04 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:00 -
2016 Oljemålning
Chenia Ekström (1915-1985), Sverige. Hus. Signerad..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:31 -
2012 Oljemålning
Chenia Ekström (1915-1985), Sverige. Porträtt. Sig..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:16
-
2054 Oljemålning
Christina Rundqvist (f. 1940), Sverige. "skor". Si..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:46 -
2009 Oljemålning
Dagmar Lodén (1904-1989), Sverige. Tistlar. Signer..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:52 -
2070 Oljemålning
Dagny Enberg. Signerad, Äppelträd. Olja på duk, 55..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36 -
2024 Oljemålning
Elisabeth Frieberg (f. 1977), Sverige. "Utan titel..//
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:03 -
8116 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:41
-
2058 Oljemålning
Siri Derkert (1888-1973), Sverige. "Sara med krans". Monogramsignerad, daterad 1931. Olja på pannå, 38x35 cm, yttermått inklusive ram: 53x49 cm
Utrop: 15.000 kr
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 20:20
-
2031 Oljemålning
Elsa Nordenfelt (1871-1959), Sverige. Svampar. Sig..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:45 -
2098 Oljemålning
Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Hus vid väg...//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:39 -
3254 Oljemålning
Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:51
-
3033 Oljemålning
Eva Kellberg, Monogramsignerad. Olja på duk, 65x51..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:57 -
2072 Oljemålning
Eva Nyberg, "Utsikt mot Kuba, Lofoten". Signerad. ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:26 -
2003 Oljemålning
Evi Törner, landskap. Monogramsignerad. Olja på pa..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
-
2050 Oljemålning
Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, kvinnopor..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:54 -
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:15 -
1024 Oljemålning
Frans Roselli (1833-1868), tillskriven, Ljusterfis..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:11
-
3290 Oljemålning
Fritz Massaquoi (1926-2022), USA. Signerad a tergo..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:07 -
3180 Oljemålning
Gösta Gustavsson. Signerad, daterad 1937, landskap..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
2037 Oljemålning
Gunnel Heineman (f. 1927), Sverige. Pioner. Signer..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:01
-
1025 Oljemålning
Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
Utrop: 8.500 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 19:15
-
3467 Oljemålning
Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Stilleben. Signera..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:47 -
3390 Oljemålning
Hans Osswald (1919-1983), Sverige. Komposition. Si..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:49 -
9292 Oljemålning
Harald P Engmann. Signerad. Olja på duk, segelbåt,..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09
-
3378 Oljemålning
Harry Waldow (1887-1969), Kvinnofigur i skogslands..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
2035 Oljemålning
Hedvig Tegnér (1866-1961), Sverige. Porträtt av ma..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:23 -
2102 Oljemålning
Helena Wikström, monogramsignerad (samt signerad a..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:43
-
2081 Oljemålning
Helfrid Fagander, hus. Monogramsignerad. Olja på d..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:10 -
4066 Oljemålning
Henny Thomse (1906-1968), Sverige. Samebarn. Signe..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:23 -
2061 Oljemålning
Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. Barnporträ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:17
-
9147 Oljemålning
Holger Hagström (1905-1982), Sverige. Sjöfåglar. S..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:51 -
9206 Oljemålning
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Signerad, "Snö..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:48 -
9205 Oljemålning
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vattendrag. Si..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:46
-
2024 Oljemålning
Elisabeth Frieberg (f. 1977), Sverige. "Utan titel, Naten nr. 7", Signerad a tergo. Olja på pannå 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x30 cm
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 20:03
-
9190 Oljemålning
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vintergård. Si..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:28 -
2110 Oljemålning
Ingegerd Alberts (1918-2014), Sverige. Hästar. Sig..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:26 -
2008 Oljemålning
Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Motiv från L..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
3292 Oljemålning
Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. "Vaivantjåkko, i..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:39 -
3190 Oljemålning
Jalbert, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå,..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:11 -
3156 Oljemålning
Janusz Rafal Glowacki (f. 1959). Signerad, daterad..//
Utrop: 15.000 kr
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36
-
3037 Oljemålning
Johan Boström, Signerad, fiskeläge. Olja på duk, 4..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:43 -
1013 Oljemålning
Johan Ericson (1849-1925), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 8.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:41 -
9020 Oljemålning
John Malm, utsikt mot Slussen. Signerad. Olja på d..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:18
-
2028 Oljemålning
Joy Egnel (1920-2001), Sverige. "Extainsion". Sign..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:59 -
2048 Oljemålning
Karin Engelfeldt. Komposition. Signerad a tergo. O..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:14 -
2015 Oljemålning
Karin Heggestad (1920-2023), Sverige. Fönster. Mon..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:54
-
1013 Oljemålning
Johan Ericson (1849-1925), Sverige. Signerad, daterad 1895, kustbild med båtar. Olja på pannå, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm
Utrop: 8.500 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 18:41
-
2080 Oljemålning
Karin Linde Johnsson, abstrakt komposition. Monogr..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:42 -
2044 Oljemålning
Karin Wigle-Carleson (1915-2005), Sverige. "Abraha..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:35 -
2066 Oljemålning
Katarina Grette (f. 1943), Sverige. Bemålad ram. S..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:54
-
2065 Oljemålning
Katarina Grette (f. 1943), Sverige. Bemålad ram. S..//
Utrop: 3.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:04 -
2064 Oljemålning
Katarina Grette (f. 1943), Sverige. Bemålad ram. S..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:19 -
2057 Oljemålning
Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007), Sverige. Sig..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:39
-
2060 Oljemålning
Kerstin Wilhelmson (1929-1997), Sverige. Stadsmoti..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
3289 Oljemålning
Lars Greger (f. 1947), Sverige. Signerad, "Skärgår..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:51 -
9080 Oljemålning
Lee Kanold. Signerad -90, måltid i det gröna. Olja..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42
-
2005 Oljemålning
Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. Stilleben med ..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:26 -
3002 Oljemålning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, dat..//
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 10.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:05 -
2056 Oljemålning
Lilli Tirén (1891-1984), Sverige. Lappkåta i oldfj..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:54
-
2026 Oljemålning
Lotten Rönquist (1864-1912), Sverige. Manlig modell, monogramsignerad LR -91. Olja på pannå, 55x22 cm, yttermått inklusive ram: 66x33 cm
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 20:19
-
2090 Oljemålning
Lillwy Ahlin Falk. Signerad. Olja på duk, 46x55cm,..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:13 -
2088 Oljemålning
Lisbeth Nilsson Camé, "Vintersamer", 1991. Signera..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:28 -
2001 Oljemålning
Lolo Holmqvist (1920-2004), Sverige. "I Katalonien..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:31
-
2055 Oljemålning
Lotta Horn. "Vinteröga". Signerad, daterad 2015. O..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:32 -
2026 Oljemålning
Lotten Rönquist (1864-1912), Sverige. Manlig model..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:19 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:11
-
3263 Oljemålning
Madonnan med Barnet, ej signerad, uppfodrad duk. O..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:11 -
2049 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. "Senleja", mon..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:13 -
2022 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Äppelträd, vin..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:34
-
2018 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Fiolspelare, S..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:14 -
2020 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Komposition, S..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:32 -
2019 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Liggande läsan..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:50
-
2059 Oljemålning
Vera Frisén (1910-1990), Sverige. Signerad. Olja på pannå, hus i månljus, 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 54 63
Utrop: 1.600 kr
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 20:20
-
2027 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Monogramsigner..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:04 -
2025 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Monogramsigner..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2045 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:56
-
2023 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Stilleben. Ej ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:17 -
2047 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Stilleben. Sig..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:37 -
2046 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Stilleben. Sig..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:25
-
2075 Oljemålning
Maija Ponsi-Pettinen (1925-1991), Finland. Älv. Si..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:17 -
3075 Oljemålning
Marco Foscarini, Venedig. Signerad. Olja på duk, 3..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
9092 Oljemålning
Margarita Hessler Löfgren. Signerad, "La escalera ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:04
-
2067 Oljemålning
Maria Lundberg, Reimersholme. Signerad, daterad 19..//
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:27 -
2111 Oljemålning
Marianne Ågren (f. 1943), Kvinna i rött. Signerad,..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:41 -
2074 Oljemålning
May Östberg (1907-1966), Sverige. Stilleben, "Natu..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:47
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad 1938, Kaktus. Olja på pannå, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 19:11
-
9266 Oljemålning
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. "Gränd". Sign..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:59 -
2087 Oljemålning
Mona Gullstrand (f. 1952), Sverige. Monogramsigner..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:26 -
2069 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. "Kvinna". Sig..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:04
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2017 Oljemålning
My Ekman (f. 1969), Sverige. Signerad a tergo, dat..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:32 -
2093 Oljemålning
Nathalie Levi (1914-1995), Sverige. "VÃ¥r i Ulriksd..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:56
-
3381 Oljemålning
Nicolas Poliakoff, Efter Rubens, Signerad. 1926. O..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:02 -
8367 Oljemålning
Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. ..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:06 -
2013 Oljemålning
Nora von Samson-Himmelstierna (1891-1982), Sverige..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:14
-
2079 Oljemålning
Norma Cecconi. Signerad, daterad -80, "barn vid sj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:28 -
3253 Oljemålning
O Bäckner, Signerad, "träd och väg". Olja på duk, ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:26 -
3377 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, Komposition, osignerad. Ol..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:40
-
1023 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton". Olja på duk, 62x75 cm, yttermått inklusive ram: 78x91 cm
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 20:36
-
3376 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, Komposition, osignerad. Ol..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:08 -
3379 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, Omkr. 1900, Stilleben. Olj..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:25 -
3320 Oljemålning
Oidentifierad konstnär, reproduktion efter Tamara ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:36
-
3271 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. "Night on the town". Signe..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:59 -
9390 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, skymni..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:06 -
3261 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv. Ol..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:47
-
9313 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, oramad, ej ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:15 -
3215 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, militär med ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:56 -
3262 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv. Ej signer..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:47
-
3135 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Alb Kragh. Olja p..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:09 -
3078 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad F Catalani, bloms..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:54 -
3281 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad V Nilsson, Sjölan..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:03
-
3266 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna på tigerfäll, omkring 1900. Olja på duk, 53x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 19:28
-
3077 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3152 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, bymotiv. Olja på..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09 -
3266 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna på tigerf..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:28
-
3255 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, parismotiv. Olja..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:33 -
3318 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, porträtt. Olja p..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46 -
3076 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Restauranginteri..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:58
-
9389 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja ..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:02 -
3080 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Sydländsk hamnbi..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:09 -
3074 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, sydländskt kustp..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:25
-
3323 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig. Olja på..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:57 -
3085 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig. Olja på..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:13 -
3264 Oljemålning
Oliver Sjövall (1951-2004), Sverige. Kvinnoporträt..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21
-
2065 Oljemålning
Katarina Grette (f. 1943), Sverige. Bemålad ram. Signerad, daterad 1995, "Tre rum i fil". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
Utrop: 3.400 kr
Auktionen avslutas
17 juni kl 18:04
-
3391 Oljemålning
P O Rehn, komposition. Signerad. Olja på pannå, 21..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:47 -
2014 Oljemålning
Pelle Thommessen (1912-1979), Norge. Mor och barn...//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:30 -
3199 Oljemålning
Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Monogramsig..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:11
-
3269 Oljemålning
Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. "Ateljeutsikt T..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:31 -
3218 Oljemålning
Robert Melin (1963), Kvinna på häst. Signerad, dat..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:23 -
2053 Oljemålning
Saara Harju (f. 1935), Signerad. Olja på duk, 63x4..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:33
-
2058 Oljemålning
Siri Derkert (1888-1973), Sverige. "Sara med krans..//
Utrop: 15.000 kr
Aktuellt bud: 10.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:20 -
9091 Oljemålning
Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Sig..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:25 -
2068 Oljemålning
Tarja Lindholm, Barn på bänk. Signerad, daterad -9..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:53
-
2036 Oljemålning
Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. "Ung man i Pig..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:32 -
3225 Oljemålning
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:32 -
9387 Oljemålning
Tor Svae (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad -81..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:58
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Olja på duk, "Småland, afton VI, 181x200 cm, oramad
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
3 juni kl 20:59
-
2033 Oljemålning
Ulla Arwinge (1926-2003), Sverige. Stilleben. Sign..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:39 -
2108 Oljemålning
Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:48 -
2059 Oljemålning
Vera Frisén (1910-1990), Sverige. Signerad. Olja p..//
Utrop: 1.600 kr
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:20
-
3256 Oljemålning
W Zier, Signerad, Lökken. Olja på duk, 55x64 cm, y..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:39 -
1025 Oljemålning
Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Vinterlandskap...//
Utrop: 8.500 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:15 -
2096 Oljemålning
Ylwa Garwner, Komposition, oramad. Signerad. Olja ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:21
-
2097 Oljemålning
Ylwa Garwner, Komposition, oramad. Signerad. Olja ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:33 -
2010 Oljemålning
Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Motiv med m..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:45 -
9397 Oljemålningar
2 st, Fredrik Henkelmann (1903-1987), Sverige. Väg..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:07
- Metropol Tipsar
-
3225 Oljemålning
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:32 -
3076 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Restauranginteri..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:58 -
3377 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, Komposition, osignerad. Ol..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:40
-
3218 Oljemålning
Robert Melin (1963), Kvinna på häst. Signerad, dat..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:23 -
3269 Oljemålning
Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. "Ateljeutsikt T..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:31 -
3264 Oljemålning
Oliver Sjövall (1951-2004), Sverige. Kvinnoporträt..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21
-
2111 Oljemålning
Marianne Ågren (f. 1943), Kvinna i rött. Signerad,..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:41 -
2054 Oljemålning
Christina Rundqvist (f. 1940), Sverige. "skor". Si..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:46 -
2005 Oljemålning
Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. Stilleben med ..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:26