KONST / Oljemålningar
Aktuella artister: Gerard Pieter Adolfs • Bengt Ellis • Ivar Franke • Harald Fredrikson • Bruno Karlsson • Einar Nerman • Olle Nordberg • Tore Nyberg • Edvin Ollers • Olle Qviström • Johannes Ravn • Karl-Göte Sernius Andersson • Alexander Tolstoy • Nils Tydén • Alf Wesström
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
Utrop: 8.500 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
20 maj kl 19:24
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:36 -
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:15 -
8045 Oljemålning
Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:30
-
8047 Oljemålning
Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:37 -
8085 Oljemålning
Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:52 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Utrop: 8.500 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:24
-
8102 Oljemålning
Gibson. Signerad, landskap. Olja på duk, 32x23cm, ..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:38 -
7214 Oljemålning
Gunnar Gustafsson, Fiskeläge. Signerad. Olja på pa..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:48 -
8029 Oljemålning
Halvor Gunheim. Signerad, hästar. Olja på duk, 60x..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:26
-
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x98 cm, yttermått inklusive ram: 98x125 cm
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
20 maj kl 20:15
-
7204 Oljemålning
Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. "I Livets ..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:36 -
7207 Oljemålning
Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Hässjor, M..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:41 -
7290 Oljemålning
Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Signerad, ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:38
-
7237 Oljemålning
Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Stadsmotiv..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:50 -
7056 Oljemålning
Holger Fischer, stilleben. Signerad. Olja på duk, ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:31 -
8255 Oljemålning
Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, stille..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:34
-
8267 Oljemålning
Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signe..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:32 -
8339 Oljemålning
Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Änder. Signerad...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:40 -
7157 Oljemålning
Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, datera..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:47
-
7158 Oljemålning
Johannes Ravn (1922-1991), Norge. VÃ¥rvinter. Signe..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:49 -
7316 Oljemålning
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:21 -
7317 Oljemålning
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:23
-
8368 Oljemålning
Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x621 cm
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
20 maj kl 19:24
-
7297 Oljemålning
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:50 -
7296 Oljemålning
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:49 -
8342 Oljemålning
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:25
-
8374 Oljemålning
Kerstin Pauler Ingvarsson, komposition. Signerad a..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:35 -
8343 Oljemålning
Kurt Lundberg. Hammarbyleden. Signerad, daterad 46..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:54 -
8368 Oljemålning
Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:24
-
8367 Oljemålning
Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:13 -
8031 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:28 -
8265 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers 1958, i..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:49
-
8269 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers, 1957, ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:57 -
7051 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Tull, Hav. Olja p..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:39 -
8138 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, äpple. Olja på p..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:03
-
8215 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på duk, 98x68 cm, yttermått inklusive ram: 107x77 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
20 maj kl 18:47
-
8215 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:47 -
8345 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1915, fl..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:56 -
8340 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Stilleben med rosor. Olja ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:42
-
8153 Oljemålning
Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:14 -
7353 Oljemålning
Olle Qviström (1934-2023), Sverige. Stilleben med ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:33 -
8208 Oljemålning
Signerad A Sedolin, olja på glas, Stilleben, 25x13..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:08
-
8219 Oljemålning
Signerad Tull, "Kattlundsgården". Olja på pannå, 4..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:30 -
8095 Oljemålning
Signerad, gränd. Olja på pannå, 41x31cm, yttermått..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:06 -
8096 Oljemålning
Signerad, lada. Olja på pannå, 41x55cm, yttermått ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:42
-
8347 Oljemålning
Tora Pors. Signerad, daterad 59, vassrugg. Olja på..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:41 -
7098 Oljemålning
Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. "Interiör", inkö..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:40 -
8150 Oljemålning
Uno Ljungberg, Vinter i Trosa. Signerad, daterad -..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:57
-
8367 Oljemålning
Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
20 maj kl 20:13
-
8281 Oljemålning
Yngve Johansson. Signerad, änder. Olja på duk, 44x..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:08 -
8369 Oljemålningar
2 st, Orvar Bäckner, kustlandskap Ven. Signerade. ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:07
- Metropol Tipsar
-
8367 Oljemålning
Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:13 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Utrop: 8.500 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:24 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:52
-
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:15 -
8215 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:47 -
8368 Oljemålning
Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:24
-
8031 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:28