Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Gerard Pieter Adolfs â€¢ Bengt Ellis â€¢ Ivar Franke â€¢ Harald Fredrikson â€¢ Bruno Karlsson â€¢ Einar Nerman â€¢ Olle Nordberg â€¢ Tore Nyberg â€¢ Edvin Ollers â€¢ Olle Qviström â€¢ Johannes Ravn â€¢ Karl-Göte Sernius Andersson â€¢ Alexander Tolstoy â€¢ Nils Tydén â€¢ Alf Wesström
  • 8344 OljemÃ¥lning
    Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:58
  • 8359 OljemÃ¥lning
    Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:50
  • 1038 OljemÃ¥lning
    Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:50

    1021 OljemÃ¥lning

    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

    Utrop: 8.500 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    20 maj kl 19:24


  • 7418 OljemÃ¥lning
    Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:29
  • 8313 OljemÃ¥lning
    Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:33
  • 7076 OljemÃ¥lning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:52
  • 1007 OljemÃ¥lning
    Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:36
  • 8021 OljemÃ¥lning
    F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:15
  • 8045 OljemÃ¥lning
    Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:30
  • 8047 OljemÃ¥lning
    Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:37
  • 8085 OljemÃ¥lning
    Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:52
  • 1021 OljemÃ¥lning
    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
    Utrop: 8.500 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:24
  • 8102 OljemÃ¥lning
    Gibson. Signerad, landskap. Olja på duk, 32x23cm, ..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:38
  • 7214 OljemÃ¥lning
    Gunnar Gustafsson, Fiskeläge. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:48
  • 8029 OljemÃ¥lning
    Halvor Gunheim. Signerad, hästar. Olja på duk, 60x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:26

    8021 OljemÃ¥lning

    F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x98 cm, yttermått inklusive ram: 98x125 cm

    Utrop: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    20 maj kl 20:15


  • 7204 OljemÃ¥lning
    Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. "I Livets ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:36
  • 7207 OljemÃ¥lning
    Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Hässjor, M..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:41
  • 7290 OljemÃ¥lning
    Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:38
  • 7237 OljemÃ¥lning
    Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Stadsmotiv..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:50
  • 7056 OljemÃ¥lning
    Holger Fischer, stilleben. Signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:31
  • 8255 OljemÃ¥lning
    Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, stille..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:34
  • 8267 OljemÃ¥lning
    Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:32
  • 8339 OljemÃ¥lning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Änder. Signerad...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:40
  • 7157 OljemÃ¥lning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:47
  • 7158 OljemÃ¥lning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. VÃ¥rvinter. Signe..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:49
  • 7316 OljemÃ¥lning
    Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:21
  • 7317 OljemÃ¥lning
    Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:23

    8368 OljemÃ¥lning

    Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x621 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    20 maj kl 19:24


  • 7297 OljemÃ¥lning
    Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:50
  • 7296 OljemÃ¥lning
    Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:49
  • 8342 OljemÃ¥lning
    Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:25
  • 8374 OljemÃ¥lning
    Kerstin Pauler Ingvarsson, komposition. Signerad a..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:35
  • 8343 OljemÃ¥lning
    Kurt Lundberg. Hammarbyleden. Signerad, daterad 46..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:54
  • 8368 OljemÃ¥lning
    Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:24
  • 8367 OljemÃ¥lning
    Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. ..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:13
  • 8031 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:28
  • 8265 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers 1958, i..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:49
  • 8269 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers, 1957, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:57
  • 7051 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Tull, Hav. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:39
  • 8138 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, äpple. Olja på p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:03

    8215 OljemÃ¥lning

    Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på duk, 98x68 cm, yttermått inklusive ram: 107x77 cm

    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    20 maj kl 18:47


  • 8215 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:47
  • 8345 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1915, fl..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:56
  • 8340 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben med rosor. Olja ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:42
  • 8153 OljemÃ¥lning
    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:14
  • 7353 OljemÃ¥lning
    Olle Qviström (1934-2023), Sverige. Stilleben med ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:33
  • 8208 OljemÃ¥lning
    Signerad A Sedolin, olja på glas, Stilleben, 25x13..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:08
  • 8219 OljemÃ¥lning
    Signerad Tull, "Kattlundsgården". Olja på pannå, 4..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:30
  • 8095 OljemÃ¥lning
    Signerad, gränd. Olja på pannå, 41x31cm, yttermått..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:06
  • 8096 OljemÃ¥lning
    Signerad, lada. Olja på pannå, 41x55cm, yttermått ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:42
  • 8347 OljemÃ¥lning
    Tora Pors. Signerad, daterad 59, vassrugg. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:41
  • 7098 OljemÃ¥lning
    Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. "Interiör", inkö..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:40
  • 8150 OljemÃ¥lning
    Uno Ljungberg, Vinter i Trosa. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:57

    8367 OljemÃ¥lning

    Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

    Utrop: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    20 maj kl 20:13


  • 8281 OljemÃ¥lning
    Yngve Johansson. Signerad, änder. Olja på duk, 44x..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:08
  • 8369 OljemÃ¥lningar
    2 st, Orvar Bäckner, kustlandskap Ven. Signerade. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:07
  • Metropol Tipsar
  • 8367 OljemÃ¥lning
    Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. ..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:13
  • 1021 OljemÃ¥lning
    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
    Utrop: 8.500 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:24
  • 7076 OljemÃ¥lning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:52
  • 8021 OljemÃ¥lning
    F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:15
  • 8215 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Biljard. Olja på..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 18:47
  • 8368 OljemÃ¥lning
    Linnea Larsson. Signerad, ankrade segelbåtar. Olja..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:24
  • 8031 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 20:28




Ladda ner broschyr