KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar
Aktuella artister: Elsa Backlund-Celsing • Ingegerd Beskow • Synnöve Beskow • Arvid Fougstedt • Greta Gerell • Ester Henning • Tomasz Holuj • Margareta Hyltén-Cavallius • Tom Krestesen • Aina Larsson • Veronica Leo • Lage Lindell • Frans Lindström • Clara Löfgren • Verner Molin • Astrid Nordenstam • Thage Nordholm • Karin Oldfelt Hjertonsson • Anna Palm de Rosa • Johan Petterson • Madeleine Pyk • Oscar Reutersvärd • Margareta Sjödin • Stina Sörman • Alain Soucasse • Signe von der Esch • Eva von Hanno • Birgitta Westberg
2041 Akvarell
Utrop: 600 kr
9317 Akvarell
Utrop: 500 kr
3 juni kl 19:27 -
2089 Akvarell
Utrop: 500 kr
17 juni kl 20:24
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interiör med läsande kvinna. Signerad, daterad 1938. Akvarell, 46x43 cm, yttermått inklusive ram: 54x51 cm
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
17 juni kl 18:45
2051 Akvarell
Utrop: 1.500 kr
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Utrop: 500 kr
17 juni kl 18:14
2099 Akvarell
Utrop: 800 kr
17 juni kl 20:23 -
2094 Akvarell
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
17 juni kl 19:54 -
9081 Akvarell
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
3 juni kl 20:46
2011 Akvarell
Utrop: 300 kr
17 juni kl 19:48 -
3100 Akvarell
Utrop: 300 kr
3 juni kl 19:16 -
3383 Akvarell
Utrop: 1.000 kr
3 juni kl 20:01
2100 Akvarell
Utrop: 500 kr
17 juni kl 19:45 -
2039 Akvarell
Utrop: 600 kr
17 juni kl 19:45 -
2086 Akvarell
Utrop: 600 kr
17 juni kl 18:45
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, blandteknik, Marin med fyr och fartyg, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm
Utrop: 8.000 kr
9035 Akvarell
Utrop: 500 kr
3 juni kl 20:58 -
3226 Akvarell
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 900 kr
3 juni kl 20:16 -
2032 Akvarell
Utrop: 800 kr
17 juni kl 18:47
9209 Akvareller
Utrop: 500 kr
3 juni kl 19:52 -
3305 Akvareller
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
3 juni kl 20:13 -
9349 Akvareller
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
3 juni kl 18:00
2040 Blandteknik
Utrop: 1.500 kr
17 juni kl 19:14 -
3029 Blandteknik
Utrop: 1.000 kr
3 juni kl 20:29 -
2071 Blandteknik
Utrop: 8.000 kr
3191 Blandteknik
Utrop: 1.500 kr
3 juni kl 19:18 -
2092 Blandteknik
Utrop: 1.000 kr
17 juni kl 18:04 -
7141 Blandteknik
Utrop: 1.000 kr
17 juni kl 20:40
2114 Blandteknik
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skeppsholmen". Signerad, blandteknik, daterad 1984. Bladets mått: 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm
Utrop: 2.000 kr
17 juni kl 18:23
3382 Blandteknik
Utrop: 500 kr
3 juni kl 20:20 -
3028 Blandteknik
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
3 juni kl 18:19 -
3027 Blandteknik
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
3 juni kl 20:01
2114 Blandteknik
Utrop: 2.000 kr
17 juni kl 18:23 -
3117 Blandteknik
Utrop: 800 kr
3 juni kl 20:12 -
3270 Blandteknik
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 700 kr
3 juni kl 19:41
3470 Blandteknik
Utrop: 600 kr
3 juni kl 20:45 -
8156 Blandteknik
Utrop: 500 kr
3 juni kl 18:47 -
2029 Blandteknik
Utrop: 800 kr
17 juni kl 18:20
3265 Blandteknik
Utrop: 1.000 kr
3 juni kl 19:40 -
2063 Färgkrita
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
17 juni kl 20:06 -
9298 Gouacher
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
3 juni kl 18:49
3028 Blandteknik
Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Figurskrift 2. Signerad a tergo, oramat löst blad. Bladets mått: 101x104 cm
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
3 juni kl 18:19
3201 Pastell
Utrop: 1.500 kr
3 juni kl 19:05 -
3189 Pastell
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
3 juni kl 19:03 -
3458 Pastell
Utrop: 500 kr
3 juni kl 18:43
3102 Sidenmålning
Utrop: 500 kr
3 juni kl 18:05 -
7234 Tusch
Utrop: 1.000 kr
17 juni kl 18:41 -
3121 Tusch
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
3 juni kl 19:59
- Metropol Tipsar
2071 Blandteknik
Utrop: 8.000 kr
17 juni kl 19:55 -
2106 Akvarell
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
17 juni kl 18:45 -
2114 Blandteknik
Utrop: 2.000 kr
17 juni kl 18:23
3028 Blandteknik
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
3 juni kl 18:19