KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052179

nr 1405 2179

Siri Rathsman

(1895-1974), Sverige

Oljemålning, Komposition. Signerad, daterad 1965, akryl. Olja på pannå, 60x92, yttermått inklusive ram: 65x97 cm

Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

5.200 kr

måndag 21 juni 2021
kl 18:09:17

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Siri Rathsman

Läs mer om Siri Rathsman