ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10458434
*
nr 1045 8434
Marianne Ebeling
(1930-1979), Sverige
Marianne Ebeling, girls, signed, 66x62,
GOUACHE, Marianne Ebeling (1930-1979), Flickor, signerad, 66x62
Marianne Ebeling, Swedish painter, born 1930, dead 1979.
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday July 4 2016
at 19:12:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/7 17:29:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Marianne Ebeling
Marianne Ebeling, Swedish painter, born 1930, dead 1979.
Read more about Marianne Ebeling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
ABC-flickor (Lisa Larson)
Stengodsserien ABC-flickor designades av formgivaren Lisa Larson 1958 för Gustavsberg och tillverkades 1958-1973.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller flickor gouache marianne ebeling svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29
-
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20
*
Marianne Ebeling
Marianne Ebeling, Swedish painter, born 1930, dead 1979.
Read more about Marianne Ebeling
nr 1045 8434
Marianne Ebeling
(1930-1979), Sverige
Marianne Ebeling, girls, signed, 66x62,
GOUACHE, Marianne Ebeling (1930-1979), Flickor, signerad, 66x62
Marianne Ebeling, Swedish painter, born 1930, dead 1979.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday July 4 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/7 17:29:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Marianne Ebeling
Marianne Ebeling, Swedish painter, born 1930, dead 1979.Read more about Marianne Ebeling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
ABC-flickor (Lisa Larson)
Stengodsserien ABC-flickor designades av formgivaren Lisa Larson 1958 för Gustavsberg och tillverkades 1958-1973.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
ABC-flickor (Lisa Larson)
Stengodsserien ABC-flickor designades av formgivaren Lisa Larson 1958 för Gustavsberg och tillverkades 1958-1973.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller flickor gouache marianne ebeling svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22 -
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29 -
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20



