ÖVRIGT / Diverse / Ymnighetshorn 5005047
nr 500 5047
Ymnighetshorn
nysilver, Tidigt 1900-tal, Lösa delar
Utrop:
300 kr
Såld:
2.000 kr
måndag 10 december 2007
kl 17:11:52
300 kr
350 kr
550 kr
500 kr
600 kr
6
1.000 kr
800 kr
900 kr
1.000 kr
1.100 kr
7
1.900 kr
1.300 kr
1.500 kr
1.700 kr
1.900 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.