Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Väggrelief 13988282



*

nr 1398 8282


Puck Stocklassa

(1922-2014), Sverige


Väggrelief, Brons/keramik, Signerad, 18x9cm


Puck Stocklassa, svensk skulptör född 1922, död 2014.

Utrop:

700 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 maj 2021
kl 18:45:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/5 09:41:34 1      300 kr
24/5 18:08:27 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Puck Stocklassa

Puck Stocklassa, svensk skulptör född 1922, död 2014.

Läs mer om Puck Stocklassa
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brons keramik konsthantverk metall puck stocklassa reliefplatta relieftavla skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige väggplatta väggrelief
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:47




Ladda ner broschyr