bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Vas 13746553



*

nr 1374 6553


Vas

Nysilver, glas, 1800-tal. Höjd: 45cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2021
kl 18:47:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 21:47:02 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter vas
  • 8055 Bestick
    6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar ..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:55
  • 2012 Golvvas
    1950-tal, porslin. Signerad. Höjd: 50cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 18:02
  • 8029 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 54cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:17
  • 8156 Penselvas
    Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:38
  • 2034 Väggdekoration
    Kalevala Koru, design: Maija-Liisa Vasenius, 1960-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 18:47
  • 8287 Vas
    + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:51




Ladda ner broschyr