ÖVRIGT / Diverse / Väggreliefer 17408170
*
nr 1740 8170
Väggreliefer
ett par, mässing/keramik. Diameter: 47 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2025
kl 18:58:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 14:30:44
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad keramik metall mässing väggreliefer
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:23
-
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36
-
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:36
*
Väggreliefer
nr 1740 8170
Väggreliefer
ett par, mässing/keramik. Diameter: 47 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 14:30:44 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad keramik metall mässing väggreliefer
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:23 -
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36 -
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 20:36



