KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Väggrelief 15482076

nr 1548 2076

Alice Nordin

(1871-1948), Sverige

Väggrelief, Relief föreställande Ellen Key. Monogramsignerad i plåten. Koppar, ca 15,5x10,5 cm, yttermått inklusive ram: 28x23,5 cm

Alice Nordin, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1871, död 1948.

Utrop:

600 kr

Såld:

800 kr

måndag 19 juni 2023
kl 18:21:36

  • Tema
  • 19 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Alice Nordin

Läs mer om Alice Nordin