MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Tvättservis 13464463
*
nr 1346 4463
Tvättservis
2 parts, Gefle. Height: 30 cm, diameter: 33 cm, krackelyrer, kannan skadad.
2 delar, Gefle. Höjd: 30 cm, diameter: 33 cm
Condition: krackelyrer, kannan skadad
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday September 7 2020
at 20:55:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/9 15:37:37
1
100 kr
7/9 16:49:04
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tvättservis
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 20:23
-
8367 BOOKEND
2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 19:48
-
8366 BOOKEND
one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:48
-
8301 Bordsram
around year 1900, painted, 30x18,
Auction ends
in two days
26 jan at 19:55
-
8259 Dekorelement
one pair, brass. Height: 49 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
26 jan at 18:10
*
Tvättservis
Condition: krackelyrer, kannan skadad
nr 1346 4463
Tvättservis
2 parts, Gefle. Height: 30 cm, diameter: 33 cm, krackelyrer, kannan skadad.
2 delar, Gefle. Höjd: 30 cm, diameter: 33 cm
Condition: krackelyrer, kannan skadad
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday September 7 2020 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/9 15:37:37 | 1 | 100 kr |
| 7/9 16:49:04 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tvättservis
-
8020 CUTLERY
55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 20:23 -
8367 BOOKEND
2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
26 jan at 19:48
-
8366 BOOKEND
one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:48 -
8301 Bordsram
around year 1900, painted, 30x18,
Auction ends
in two days
26 jan at 19:55 -
8259 Dekorelement
one pair, brass. Height: 49 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
26 jan at 18:10



