KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckning 15275202
nr 1527 5202
Karl Nordström
(1855-1923), Sverige
Teckning, Gröndal, Stockholm. Signerad 1919. Kol på papper, oramat löst blad, ca 40x23 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023
Karl Nordström, svensk målare född på Tjörn 1855, död 1923.
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
måndag 13 mars 2023
kl 18:46:31
13/3 18:38:43
Karl Nordström
Läs mer om Karl Nordström