MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Stolar 12387002

nr 1238 7002

Stolar

snarlika, Rokoko, bemålade

Konditionsrapport: slitage, skador

Utrop:

3.000 kr

Såld:

7.000 kr

måndag 25 februari 2019
kl 19:42:07

  • Klassiska
  • 25 feb

Klassiska

Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.