ÖVRIGT / Speglar / Spegel/ventil 15124096
*
nr 1512 4096
Spegel/ventil
mässing. Diameter: 26 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2022
kl 19:00:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/12 09:09:28
1
100 kr
15/12 14:00:55
2
300 kr
18/12 20:38:50
3
200 kr
18/12 20:38:50
2
250 kr (Budbetjänt)
19/12 10:56:33
4
300 kr
19/12 10:56:33
2
300 kr (Budbetjänt)
19/12 18:49:42
5
500 kr
19/12 18:55:31
3
Vinnande bud
19/12 18:57:50
3
justering av budtak
19/12 18:59:53
3
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel/ventil
Läs om budbetjänten
nr 1512 4096
Spegel/ventil
mässing. Diameter: 26 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/12 09:09:28 | 1 | 100 kr |
15/12 14:00:55 | 2 | 300 kr |
18/12 20:38:50 | 3 | 200 kr |
18/12 20:38:50 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
19/12 10:56:33 | 4 | 300 kr |
19/12 10:56:33 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
19/12 18:49:42 | 5 | 500 kr |
19/12 18:55:31 | 3 | Vinnande bud |
19/12 18:57:50 | 3 | justering av budtak |
19/12 18:59:53 | 3 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.