bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14834041



*

nr 1483 4041


Spegel

Tenn, ca 49x27 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 augusti 2022
kl 18:22:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/8 15:32:29 1      100 kr
17/8 18:48:39 2      150 kr
17/8 21:19:19 3      200 kr
18/8 20:16:31 4      250 kr
18/8 23:18:29 5      350 kr
19/8 08:16:48 6      450 kr
22/8 17:12:52 7      500 kr
22/8 18:08:24 8      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 8233 Byrå
    1890-tal, valnöt (fd. Spegelbyrå. Bredd: 95, djup:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:17
  • 9308 Spegel
    3-delad. Höjd: 77 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:34
  • 1011 Spegel
    Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:52




Ladda ner broschyr