bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13568442



*

nr 1356 8442


Spegel

Tenn, 1930,48x27 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:12:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/10 14:19:03 1      100 kr
26/10 20:04:32 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 8418 Brickbord
    rokokostil, spegelbricka. Bredd: 57, djup: 45 cm, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:29
  • 8713 Byrå
    + spegel, Nissen & Gehl. Spegel Aksel Kjaersgaad O..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:06
  • 8592 Sideboard
    + spegel, Englesson, Gustaviansk stil. Längd: 90-9..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:28
  • 8118 Solspegel
    diameter: 15-45 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:16
  • 8755 Spegel
    1800-tal, oval, förgylld, 93x62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:01
  • 8527 Spegel
    180x71cm Med konsolbord. Längd: 76 cm. Djup: 32 cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:27




Ladda ner broschyr