bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13568442



*

nr 1356 8442


Spegel

Tenn, 1930,48x27 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:12:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/10 14:19:03 1      100 kr
26/10 20:04:32 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 3042 Spegel
    nutida, 127X43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 20:11
  • 3050 Spegel
    Sent 1800-tal, 86x46cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 20:55
  • 9213 Spegelbuffé
    Jugend. Längd: 155. Djup: 52 cm, höjd: 158 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 19:22




Ladda ner broschyr