Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 2117020



*

nr 211 7020


Spegel

Svenskt Tenn, 55 x 55


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 februari 2003
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/2 21:00:48 1      1.000 kr
3/2 00:28:34 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar svenskt tenn
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr