bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11933417



*

nr 1193 3417


Spegel

+ 2+ 2 spegellampetter, Tenn. Höjd: 26-48


Utrop:

800 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2018
kl 18:32:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/7 22:00:53 1      Vinnande bud
12/7 00:00:21 2      350 kr
12/7 00:00:21 1      Vinnande bud (automatiskt)


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 7043 Spegel
    20-tal, 67x36
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 18:39
  • 7384 Spegel
    empirestil, 80x40
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 18:26
  • 7061 Spegel
    metallram, 90x100
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 20:29




Ladda ner broschyr