bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11933417



*

nr 1193 3417


Spegel

+ 2+ 2 spegellampetter, Tenn. Höjd: 26-48


Utrop:

800 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2018
kl 18:32:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/7 22:00:53 1      Vinnande bud
12/7 00:00:21 2      350 kr
12/7 00:00:21 1      Vinnande bud (automatiskt)



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 400 kr
  Göteborg 400 kr
  Helsingfors 400 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 3173 Spegel
    1890-tal, ca 250x 100
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 19:28
  • 3107 Spegel
    Gustaviansk stil, 83x50
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 20:23
  • 2228 Spegel
    Gustaviansk stil. Höjd: 73
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 19:35
  • 3231 Spegel
    Karl Johan, mahogny, 180x80
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 19:54
  • 2404 Spegel
    Nyrokoko, 60x62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 juli kl 18:53




Ladda ner broschyr