Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 7707146



*

nr 770 7146


Calle Drakenmark

(1931-2009), Sverige


Spegel, Skulpterad ram, Calle Drakenmark (1931-2009), 1972, höjd: 70


Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009

Utrop:

500 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2012
kl 18:42:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/8 16:16:01 1      100 kr
9/8 16:06:12 2      850 kr
10/8 11:36:06 3      Vinnande bud
10/8 12:03:19 3      justering av budtak



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Calle Drakenmark

Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009

Läs mer om Calle Drakenmark
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad ram spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:16
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:16
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr