ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15691016
nr 1569 1016
rokoko, Troligen Norge. Höjd: 148 cm, bredd: 59 cm
Kondition: dekorskador
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 9 oktober 2023
kl 20:26:28
3/10 17:04:21
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.