ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5624149
nr 562 4149
Rokoko, höjd: 92 senare förgyllning
Utrop:
10.000 kr
Såld:
8.000 kr
måndag 26 januari 2009
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.