ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4903932
nr 490 3932
Rokoko, Förgylld, höjd: 180
Utrop:
35.000 kr
Såld:
63.000 kr
måndag 15 oktober 2007
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.