bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14045257



*

nr 1404 5257


Spegel

Rokoko, 124x52 cm


Konditionsrapport: omarbetad, senare glas

Utrop:

5.000 kr

Såld:

7.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 juni 2021
kl 20:40:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/6 08:32:00 1      4.800 kr
18/6 10:02:50 2      5.600 kr
20/6 18:12:35 3      5.200 kr
20/6 18:12:35 2      5.400 kr (Budbetjänt)
20/6 18:12:45 3      5.600 kr
20/6 18:12:45 2      5.600 kr (Budbetjänt)
20/6 18:13:03 3      5.800 kr
20/6 18:45:25 1      6.600 kr
21/6 17:58:53 3      6.600 kr
21/6 17:58:53 1      6.600 kr (Budbetjänt)
21/6 17:59:37 3      7.000 kr
21/6 19:11:16 1      7.200 kr
21/6 19:48:12 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
  • 3042 Spegel
    nutida, 127X43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 20:11
  • 3050 Spegel
    Sent 1800-tal, 86x46cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 20:55
  • 9213 Spegelbuffé
    Jugend. Längd: 155. Djup: 52 cm, höjd: 158 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 augusti kl 19:22




Ladda ner broschyr