ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11676566
*
nr 1167 6566
Spegel
omkring 1900, fd bordspegel, Gustaviansk stil, höjd: 53 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
söndag 8 april 2018
kl 06:02:18
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fd bordspegel gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 1167 6566
Spegel
omkring 1900, fd bordspegel, Gustaviansk stil, höjd: 53 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
söndag 8 april 2018 |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fd bordspegel gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02