bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12342144



*

nr 1234 2144


Spegel

Nyrokoko, Slipat glas, 85x95


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:01:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 15:47:00 1      400 kr
9/2 17:08:15 2      700 kr
10/2 21:00:48 3      500 kr
10/2 21:00:48 2      600 kr (Budbetjänt)
11/2 16:34:49 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko slipat glas spegel speglar
  • 1029 Handspegel
    silver, 1852. Längd: 28 cm. Vikt: ca 316g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:18
  • 1103 Handspegel
    silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:01
  • 1030 Handspegel
    silver, 1912. Längd: 30 cm ca. Bruttovikt: ca 335g.
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:19
  • 3581 Handspegel
    silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:41
  • 9038 Pigtittare
    Karl Johan. Höjd: 72
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:18
  • 9323 Pigtittare
    Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:00




Ladda ner broschyr