Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15185040



*

nr 1518 5040


Spegel

Nyrokoko, 125x67 cm


Kondition: skadad

Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2023
kl 19:43:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/1 23:03:21 1      300 kr
28/1 22:45:49 2      350 kr
30/1 19:36:54 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar




Ladda ner broschyr