ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5005444
*
nr 500 5444
Spegel
Nyrokoko, höjd: 183
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/12 20:08:34
1
2.400 kr
10/12 10:32:33
2
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:35
-
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:18
-
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:33
-
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:07
-
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:27
*
Spegel
nr 500 5444
Spegel
Nyrokoko, höjd: 183
| Utrop: | 2.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/12 20:08:34 | 1 | 2.400 kr |
| 10/12 10:32:33 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:35 -
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:18 -
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:33 -
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:07 -
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:27




