ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5486002
*
nr 548 6002
Spegel
med två ljushållare, Gustaviansk stil, 54x71
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2008
kl 17:31:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 21:30:17
1
700 kr
27/10 15:30:44
2
900 kr
27/10 15:44:26
3
1.100 kr
27/10 15:47:18
2
1.000 kr
27/10 15:48:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar två ljushållare
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 548 6002
Spegel
med två ljushållare, Gustaviansk stil, 54x71
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 21:30:17 | 1 | 700 kr |
| 27/10 15:30:44 | 2 | 900 kr |
| 27/10 15:44:26 | 3 | 1.100 kr |
| 27/10 15:47:18 | 2 | 1.000 kr |
| 27/10 15:48:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar två ljushållare
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



