ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15207397
*
nr 1520 7397
Spegel
med konsolbord, Karl Johan, mahogny. Längd: 94 cm, djup: 50 cm, höjd: 185 cm
Utrop:
2.600 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2023
kl 19:54:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/2 20:44:01
1
2.000 kr
6/2 19:03:31
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan konsolbord mahogny spegel speglar trä
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:32
-
7409 Spegel
+ väggbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140 +..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:48
-
6025 Spegel
+ väggbord. Höjd: 134+ 68 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:28
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:20
-
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:10
*
Spegel
nr 1520 7397
Spegel
med konsolbord, Karl Johan, mahogny. Längd: 94 cm, djup: 50 cm, höjd: 185 cm
Utrop: | 2.600 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/2 20:44:01 | 1 | 2.000 kr |
6/2 19:03:31 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan konsolbord mahogny spegel speglar trä
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:32 -
7409 Spegel
+ väggbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140 +..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:48 -
6025 Spegel
+ väggbord. Höjd: 134+ 68 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:28
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:20 -
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:10