bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13746146



*

nr 1374 6146


Spegel

mässing, diameter: 26 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2021
kl 19:21:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/1 22:12:20 1      150 kr
25/1 15:24:43 2      150 kr
25/1 15:24:43 1      150 kr (Budbetjänt)
25/1 15:26:39 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
  • 5535 Hallbyrå
    + spegel, England, Idegran. Höjd: 75 + 90
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 19:13
  • 5205 Hallmöbel
    2 delar. Ateljé Glas och trä Hovmantorp. Spegel (1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 18:52
  • 4509 Hörnspegelbord
    nyrenässans. Bredd: 90 cm. Djup: 60 cm, höjd: 157 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 20:24
  • 5418 Pigtittare
    mahogny, 1800-tal. Höjd: 83 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 20:15
  • 5567 Spegel
    "Atsonfa", England, 84x45 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 18:39
  • 4612 Spegel
    + konsol, ny-Louis seize. Höjd: 48 + 190. Längd: 7..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 mars kl 18:00




Ladda ner broschyr