Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16034023



*

nr 1603 4023


Spegel

+ konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 mars 2024
kl 19:49:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/3 06:53:00 1      1.000 kr
4/3 18:57:32 2      1.100 kr
4/3 18:59:16 1      1.500 kr
4/3 19:05:27 2      1.300 kr
4/3 19:05:27 1      1.400 kr (Budbetjänt)
4/3 19:40:14 3      1.500 kr
4/3 19:40:14 1      1.500 kr (Budbetjänt)
4/3 19:44:21 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsolbord spegel speglar




Ladda ner broschyr