Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16211028



*

nr 1621 1028


Spegel

+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm


Utrop:

4.000 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 3.000 kr (per 08:53:03)
Uppdatera
Visning

fredag 17/5, lördag 18/5, söndag 19/5 och måndag 20/5


Auktionen
avslutas:

måndag 20 maj kl 20:32:00


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 25% + 100 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/5 15:23:42 1      ledande budet*
18/5 18:56:49 1      justering av budtak

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 1.875 kr
  Göteborg 1.875 kr
  Helsingfors 1.875 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar




Ladda ner broschyr