![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16211028
*
nr 1621 1028
Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2024
kl 20:32:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 15:23:42
1
Vinnande bud
18/5 18:56:49
1
justering av budtak
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26
-
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02
-
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44
-
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32
-
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17
*
Spegel
nr 1621 1028
Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/5 15:23:42 | 1 | Vinnande bud |
18/5 18:56:49 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02 -
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44 -
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32 -
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17