bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14046329



*

nr 1404 6329


Spegel

Gustaviansk stil, 38x63cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 juni 2021
kl 19:54:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/6 19:33:48 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 9407 Byrå
    med spegel, 1950-tal. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 20:18
  • 9064 Sminkbord
    Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 120. Djup: 59 cm..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 19:31
  • 9083 Spegel
    1950-tal, 108x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 20:01
  • 9102 Spegel
    1960-tal, teakram, Nygeverken, Nyköping, 97x39 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 19:16
  • 9348 Spegel
    50x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 18:54
  • 9347 Spegel
    50x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 18:42




Ladda ner broschyr