bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15075099



*

nr 1507 5099


Spegel

Gustaviansk stil, 68x45cm


Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2022
kl 18:24:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/12 13:22:58 1      300 kr
3/12 13:49:18 2      350 kr
5/12 18:19:35 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 8073 Spegel
    1950/60-tal, Rektangulaär, Teak, Danmark, 118x43 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 20:48
  • 8178 Spegel
    nutida, 140x48 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 20:35
  • 8087 Spegel
    nutida, bemålad, 82x62 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 19:37
  • 8020 Spegel
    Rektangulär, 1900-talets första hälft
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 18:36
  • 8088 Spegel
    Rektangulär, nutida, 162x72 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 feb kl 20:30




Ladda ner broschyr