ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3251566
*
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
Utrop:
1.500 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 augusti 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/8 00:58:53
1
1.100 kr
29/8 12:37:22
2
1.600 kr
29/8 19:36:49
1
1.500 kr
29/8 19:37:43
1
1.700 kr
29/8 21:48:43
3
1.800 kr
30/8 02:28:54
1
2.200 kr
30/8 10:07:18
2
2.100 kr
30/8 10:08:01
2
2.400 kr
30/8 14:17:37
1
2.500 kr
30/8 15:16:53
4
2.800 kr
30/8 15:38:24
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:23
*
Spegel
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 4.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 augusti 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/8 00:58:53 | 1 | 1.100 kr |
| 29/8 12:37:22 | 2 | 1.600 kr |
| 29/8 19:36:49 | 1 | 1.500 kr |
| 29/8 19:37:43 | 1 | 1.700 kr |
| 29/8 21:48:43 | 3 | 1.800 kr |
| 30/8 02:28:54 | 1 | 2.200 kr |
| 30/8 10:07:18 | 2 | 2.100 kr |
| 30/8 10:08:01 | 2 | 2.400 kr |
| 30/8 14:17:37 | 1 | 2.500 kr |
| 30/8 15:16:53 | 4 | 2.800 kr |
| 30/8 15:38:24 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:16 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:23



