ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11143190
*
nr 1114 3190
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 58 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 juni 2017
kl 19:53:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 16:42:15
1
200 kr
12/6 10:17:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1114 3190
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 58 cm
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 juni 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/6 16:42:15 | 1 | 200 kr |
| 12/6 10:17:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



