ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10368242
*
nr 1036 8242
Spegel
Gustaviansk stil, 80x54
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 maj 2016
kl 19:28:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/5 12:29:39
1
800 kr
9/5 16:35:07
2
600 kr
9/5 16:35:07
1
700 kr (Budbetjänt)
9/5 18:31:52
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1036 8242
Spegel
Gustaviansk stil, 80x54
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 maj 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/5 12:29:39 | 1 | 800 kr |
9/5 16:35:07 | 2 | 600 kr |
9/5 16:35:07 | 1 | 700 kr (Budbetjänt) |
9/5 18:31:52 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53