Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15978045



*

nr 1597 8045


Spegel

Gustaviansk stil, 140x60 cm


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 februari 2024
kl 18:32:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 17:09:06 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 1.875 kr
  Göteborg 1.875 kr
  Helsingfors 1.875 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 5001 Skåp
    med spegel och lampetter, utfällbar skiva med gall..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 mars kl 18:30
  • 4023 Spegel
    + konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 mars kl 19:42
  • 4460 Spegel
    1920-tal, guldfärgad, 118x41 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 mars kl 18:47
  • 4477 Spegel
    1950-tal, Mässingsram, slipad dekor, 75x45 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 mars kl 18:15
  • 4459 Spegel
    1960-tal, teak, 116x34 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 mars kl 19:52
  • 4394 Spegel
    oval, 40x50 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 mars kl 18:27




Ladda ner broschyr